Aurochs

Historia powstania klubu, jak zresztą wielu rzeczy, jest bardzo banalna. Nie ma w niej sensacyjnych momentów, nie było objawień, które spowodowały powstanie klubu. Jest to historia krótka, ale treściwa. Nasze dokonania w przyszłości pokażą, czy powstanie klubu było jednym z wielu epizodów w bogatej historii ziemi chojnickiej, czy będą to dokonania, którymi pochwalimy się naszym wnukom.


Do rzeczy!

A wszystko zaczęło się od ... Rafała. Kiedy w roku 2005 wszedł w posiadanie wymarzonego motocykla, zaraził tym wirusem Piotra, Mariusza, Tomka i Pawła. Grupka zapaleńców postanowiła razem pojeździć na motocyklach. Aby czuć się związani ze sobą i być rozpoznawalni na drodze na początku 2006 roku wymyślili sobie logo, które było umieszczone na lewym ramieniu kurtki motocyklowej:W połowie 2006 roku do grypy dołącza Zbyszek. Wspólne wyjazdy zaowocowały chęcią bardziej wyraźnego zaznaczenia swojej przynależności do klubu motocyklowego.

Efektem tego było uszycie kamizelek motocyklowych i stworzenie nowego loga:Na początku 2007 roku w skład grupy wchodzi Włodek. Organizowane są wspólne wyjazdy na motorach oraz spotkania w gronie rodzinnym.
W tym też roku dochodzą do nas sygnały, że w Polsce istnieją kluby zrzeszone w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. Jesienią 2007 roku Mariusz i Zbyszek udali się na kongres aby przedstawić się i pokazać „swoją kamizelkę”, która, jak się później okazało, była wykonana ze złamaniem wszelkich kanonów obowiązujących w Kongresie. Dlatego do wiosennego kongresu przygotowaliśmy się znacznie lepiej.


Wybraliśmy nazwę, nowe barwy, władze klubu oraz pseudonimy – Winiak, Korek, Florek, Gering, Długi, Tom, Szuwar. Wybór nazwy był oczywisty, miał być związany z Chojnicami (wszyscy pochodziliśmy z Chojnic i okolic).

Herb naszego miasta, tur z kwiatkiem (TUR z angielskiego to Aurochs) stał się naszym znakiem rozpoznawczym. Wiosną 2008 roku nasz klub został oficjalnie przyjęty w poczet Polskich Klubów Motocyklowych.Od tego roku działalność klubu nabrała tempa. Przyjmowani byli kandydaci na członków klubu, organizowano długie wyprawy motocyklowe,
przejażdżki, wyjazdy na kongresy i zloty motocyklowe. Klub zacieśnił współpracę z innymi klubami, nawiązano nowe kontakty, znajomości i przyjaźnie. Owocem tej działalności było otrzymanie wiosną 2010 roku pełnych barw klubowych.Od 2010 roku klub motocyklowy Aurochs rozwijał się bardzo prężnie efektem czego było w 2012 roku otwarcie Clubhouse w Lasku Miejskim w Chojnicach (w 2014 roku przeniesiony do budynku Bractwa Kurkowego), a następnie w 2013 roku powstanie Chapter Brusy. Do klubu zaczęli być przyjmowani bracia z pobliskich miejscowości, a nawet z miejscowości z poza powiatu. Zwiększająca się ilość członków klubu, powstanie Chapter Brusy oraz perspektywa powstania Chapter w innych miejscowościach spowodowała transformację barw klubowych, które będą kojarzone z "Turem", a nie z herbem miasta Chojnice. W grudniu 2015 utworzono Hangaround Chapter Tuchola, który w lipcu 2018 roku otrzymał status Chapter Tuchola. W 2020 roku utworzono Hangaround Chapter Starogard Gdański.


Członkiem naszego klubu może zostać każdy, który spełni dwa warunki. Pierwszym warunkiem jest zamiłowanie do jednośladu oraz
jazdy na nim. Drugim kryterium jest umiejętność współdziałania w grupie i akceptowanie jej zasad.

Kalendarium:
2005 (jesień) – pierwsze towarzyskie spotkania przyszłych klubowiczów
2008 (marzec) - wybranie władz klubowych na pierwszą kadencję
2008 (kwiecień) – wpisanie klubu w Poczet Polskich Klubów Motocyklowych
2010 (kwiecień) – otrzymanie barw klubowych
2012 (kwiecień) – wybranie władz klubowych na drugą kadencję
2012 (wrzesień) - otwarcie Clubhouse
2013 (maj) - zwiększenie zarządu klubu do czterech osób
2013 (grudzień) - powstanie Chapter Brusy
2014 (październik) - przeniesienie Clubhouse (budynek Bractwa Kurkowego)
2014 (listopad) - transformacja braw klubowych
2015 (grudzień) - powstanie Hangaround Chapter Tuchola
2016 (maj) - wybranie władz klubowych na kolejną kadencję
2018 (lipiec) - Hangaround Chapter Tuchola otrzymuje status Chapter Tuchola
2018 (lipiec) - otwarcie Clubhouse Chapter Tuchola
2020 (marzec) - powstanie Hangaround Chapter Starogard Gdański
2021 (luty) - otwarcie Clubhouse Prospekt Chapter Starogard Gdański
2021 (lipiec) - wybranie władz klubowych na koleją kadencję